Login

Použití videosvětel

26.06. 2011
Použití videosvětel

Autor: Mark Jamieson
Originál článku: zde

Pro natáčení kvalitního podvodního videa je nejdůležitější světlo. Ať se jedná o světlo přirozené, umělé či kombinaci obou. Aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků, je zapotřebí vědět, jak ho správně využít.

Hlavním zdrojem světla bude většinou sluneční záření, jehož jas ani směr nemůžeme ovlivnit. Co však ovlivnit můžeme, je pozice kamery. Při využití slunečního světla jako hlavního zdroje se k předmětu natočíme tak, aby přicházelo z prostoru za ramenem.

Je mnoho situací, ve kterých není možné zaujmout nejvýhodnější pozici a sluneční paprsky využít plně ve svůj prospěch. Navíc, pokud budeme chtít filmovat zblízka (makro záběry), ve vraku, jeskyni nebo při nočním ponoru, slunce svítit nebude, nebo nebude možné ho využít. V tom případě použijeme přídavná video světla.

Podvodní video světla jsou velice užitečným doplňkem i během dne a lze je využít pro:
- zvýšení ostrosti a přirozenosti barev
- snímání předmětů osvícených zezadu či ve stínu (použití
doplňkového dodatečného“
světla sníží kontrast mezi osvětleným prostorem a stínem)
- zvýšení celkové úrovně videa pořizovaného ve větších
hloubkách.

Když klesáme hlouběji, denní světlo s barvami a kontrastem předmětu pomalu mizí. I když většina kamer bez problémů pořídí záznam ve snížených světelných podmínkách, sytost barev a kvalita záznamu klesá. Objevuje se zrnitost, jelikož se přístroj snaží nedostatky automaticky kompenzovat.

Pozn.: Pokud používáte při natáčení na denním světle korekční filtr před objektivem, je vhodné ho pro použití s filmovými světly odstranit. Jinak bude na záznamu převládat jedna z barev.


Výběr světel
Existují dva základní typy podvodních video světel použitelné v kombinaci s pouzdrem:

Halogenové (wolframové)

HID (High Intensity Discharge)

Každé z nich má své zvláštnosti, stejně jako pozitivní a negativní vlastnosti. Halogenová světla obsahují wolframové vlákno podobné tomu v obyčejné domácí žárovce a ve srovnání s teplotou slunečního svitu vytvářejí nažloutlé světlo (3200-3400 K). Pokud se rozhodneme natáčet zároveň za použití halogenových světel i denního světla, budeme muset udělat jednu z následujících věcí:

- "White Balance" nastavit na natáčení uvnitř ("indoor") nebo na "manual", a použít bílou plastovou kalibrační tabulku osvícenou halogenovými světly. Pro pořizování širokoúhlých záběrů bude prostor za osvícenou plochou modřejší, a to podle intenzity halogenových světel a slunečního svitu. To se zpravidla netýká natáčení zblízka ("makro").

- Přidat korekční filtry před halogenové světlo tak, aby teplota barvy světla byla identická se slunečním zářením. Potom nastavit "White Balance" navenek ("outdoor"), aby se teplota barev sladila se slunečním svitem, nebo nastavit kameru manuál za pomoci bílé plastové tabulky nasvícené filtrovaným světlem.

Poznámka: Použití
korekčních filtrů k vyvážení barev filmových světel snižuje jejich intenzitu.

HID světla používají výbojku, která obsahuje plyn, jež v kombinaci s elektrickým proudem svítí. HIDka vyzařuje velice světlé bílé světlo (5500-6500 K), které odpovídá skoro teplotě barvy slunečního světla. Jelikož při běžném či širokoúhlém natáčení za pomoci HID světel není obvykle zapotřebí se zabývat white balance, jsou světla velice vhodná i jako doplňková. Stačí pouze white balance nastavit navenek ("outdoor"), či manuálně za použití bílé plastové karty.

HIDkám trvá chvíli, než se po zapnutí plně rozsvítí, s čímž je nutno počítat. HIDky jsou v porovnání s halogenovými světly mnohem energeticky výkonnější. Světlo 10W HID s přehledem překoná 30W halogenové světlo (co se týká svítivosti i průniku paprsku). HIDky si také na rozdíl od halogenových výbojek udržují stálou intenzitu a teplotu barev s ubývající kapacitou zdroje. HID výbojka má obvykle 10x delší životnost než halogenová žárovka.

 

Připevnění a zaměřování video světel
I když lze použít jediné světlo jako doplňkové, lepších výsledků budeme dosahovat při použití dvou světel. Dvě světla vytvářejí rovnoměrnější osvětlení než jedno a každé z nich vyvažuje stín způsobený druhým. Stejně tak můžeme použít jedno světlo jako hlavní, tzv. klíčové světlo, a druhé jako méně intenzivní doplňkové.

Na většinu pouzder je možné přímo připevnit ohebná ramena s filmovými světly. Tak lze světla umístit na obě strany i nad pouzdro. Umístění tak, aby svítila seshora, slouží dvěma účelům:

Napodobuje přirozené osvětlení sluncem a stíny hází směrem dolů. Nic nebrání experimentům s dalšími úhly osvětlení (zespodu, do strany, nebo dozadu), ale osvícení seshora je ve většině situací nejlepší.

Pomáhá omezit zpětný odraz světla. K tomu dochází od drobných částeček ve vodě, které se nacházejí mezi světly a objektem, čímž oslňují čočku jako tisíce malých reflektorů. Výsledkem je video, které vypadá jako bychom ho natáčeli ve sněhové bouři. Odraz způsobuje problémy, zejména pokud je voda zkalená a filmová světla zaměřena špatně. Ještě horší je, pokud se světla nacházejí na stejné úrovni s čočkou a směřují přímo vpřed.

Abychom minimalizovali odraz, měli bychom světla nastavit co nejdále od sebe a směřovat je dolů k objektu pod úhlem přibližně 45°. A to takovým způsobem, aby se vnější okraje světelných kuželů na předmětu protínaly a pouze minimálně přečnívaly. To zajistí, že budeme osvětlovat pouze objekt a ne vodu mezi nimi a čočkou, což by způsobovalo odraz světla.

Zaměření světel bez přečnívání kuželů umožní zároveň nejširší možný záběr světla. To je užitečné zejména pro širokoúhlé záběry, zatímco dochází k minimalizaci pravděpodobnosti tvorby světlého bodu ve středu přečnívajících oblastí.


Ovládání jasu filmových světel
Pokud používáme světla v kombinaci s denním světlem, měli bychom se snažit sluneční záření pronikající pod vodu umělým světlem doplnit, tj. nepoužívat světla jako náhradu slunečního svitu. To dodá záznamu přirozený ráz.

Filmová světla jsou nejúčinnější na střední a blízkou vzdálenost. Nejvhodnější je tedy být blízko objektu. Při pořizování širokoúhlých záběrů si musíme uvědomit, že osvítíme pouze prostor bezprostředně před sebou. Je nerealistické se domnívat, že běžná filmová světla mají dostatečnou sílu, aby osvítila velké objekty jako například vraky.

Nejjednodušším způsobem jak ovládat jas filmových světel je změna vzdálenosti mezi světly a předmětem. Tedy pohyb k objektu a od objektu.

Dalším způsobem ovládání intenzity světel je připevnění filtrů s neutrální sytostí přímo na přední část světla. Šedé filtry snižují intenzitu světla bez změny barev. Lze je zakoupit v různých stupních průhlednosti a umožňují ovládání intenzity bez nutnosti změn v nastavení kamery.

Další možností, pokud to kombinace kamery a pouzdra umožňuje, je manuální nastavení přístroje. Pokud má navíc funkci "Zebra", bude vhodné ji zapnout. V hledáčku nám znázorní přeexponovaná místa.

Manuální nastavení kamery a světel na objekt ovlivní barvy pozadí, na které světlo nedosáhne. Tak například bude pozadí s ubývajícím slunečním světlem tmavší, i když video světla osvěcují popředí. Pokud poměr mezi slunečním a umělým světlem vytváří příliš velký kontrast mezi popředím a pozadím, může záznam vypadat jako by byl pořízen za soumraku. V tom případě použijeme k vyvážení světel jednu z výše popsaných metod a sluneční záření.

Můžeme experimentovat s různým nastavením světel i kamery, a zjistit za jakých podmínek (např. na blízko, střední vzdálenost, široký úhel) dosáhneme nejlepších výsledků. Hodnoty si lze poznamenat na umělou kartičku a připevnit ji k pouzdru.


Bezpečnostní opatření
Filmová světla jsou zkonstruována tak, aby odolala drsnému podvodnímu prostředí. Mělo by se s nimi však zacházet stejně jako s každým jiným elektronickým zařízením. Ramena světel před vstupem i výstupem z vody složíme, aby nemohlo dojít k jejich uvolnění a úderu do pouzdra, dome portu či nás samotných.

Dáváme si pozor při nošení kamery na palubě, abychom náhodou někoho neudeřili.

Filmová světla, HIDky především, vytvářejí velice intenzivní světlo, takže bychom se do nich neměli po delší dobu upřeně dívat, aby nedošlo k poškození očí.

Zejména hned po vypnutí, než dojde k vychladnutí, je výbojka velice náchylná k poškození.

Co dodržovat: Zacházet se světlem jemně, dokud se dostatečně nezchladí. Nevyměňovat výbojku, dokud není zchlazená. Nedotýkat se skla výbojky holými prsty při výměně. Nevyměňovat výbojku, když je světlo zapnuté.

Praxe v různých podmínkách a poučení se z vlastních chyb nám pomůže se naučit dobře s přístrojem zacházet.


Překlad se svolením autora: ŠpalekZpět na hlavní výpis

LAVACORE -
Využijte slevy 30% z MC na výrobky Lavacore! Sleva se >>


Ochutnávka potápění
Přijďte si vyzkoušet potápění před tím než se rozhodnete absolvovat potápěčský kurz. Vše vám zapůjčíme a přivezeme na >>


Výprodej
Jedná se o doprodej nepoužitých obleků loňské a předloňské >>


Spolupracující instruktoři
Nabízené kurzy potápění zahajujeme operativně v průběhu celého roku. Podle >>


Lavacore - funkční oblečení pro potápění a veškeré vodní sporty

Pojďte se potápět

Kurz Advanced Open Water Diver

Začínáme průběžně po celý rok. Informujte se na aktuální termín.

Kurz Open Water Diver

Kurzy Open Water Diver IANTD zahajujeme průběžně po celý rok.
Nově možnost i individuálního kurzu, kdy se instruktor přizpůsobí času klienta.

Ponor na zkoušku

Pokud nejste rozhodnuti, zda se pustit do kurzu potápění, nabízíme možnost vyzkoušet si potápění v bazénu.

Z naší nabídky

SUUNTO DX Elastomer + USB - dekompresní počítač

Výrobce: SUUNTO
Záruční doba (měsíce): 24
Celos...
29990,00 Kč

OVERALL X5 - neoprenový 5 mm oblek - DOPRODEJ!

5mm neoprenový Oceanic overall pro potápění v teplejší vo...
3090,00 Kč

Nože

TRILOBITE EEZY CUT - řezač šňůr

Výrobce: EEZY CUT
Záruční doba (měsíce):24

E...
680,00 Kč

TRILOBITE EEZY CUT - řezač šňůr

Výrobce: EEZY CUT
Záruční doba (měsíce):24

E...
680,00 Kč

Skútry SUBMERGE

MINNUS 1.5 Submerge LiPO skútr

Submerge Minnus 1.5 má mnoho společného se skútry Mag...
174000,00 Kč

MAGNUS Submerge LiPO skútr

Pro ty, kteří chtějí to nejlepší!
Ve skútru Submerge...
196000,00 Kč
www.deepndown.cz - obchod s potápěčskými potřebami, servis, plnění lahví, kurzy potápění, potápěčské zájezdy
 /kosik
KONTAKTY
FACEBOOK
DEEP N DOWN
Blahníkova 5,
130 00 Praha 3
Tel: 222 540 391
tel./fax: 222 541 075
GSM: 603 552 112
e-mail:
shop@deepndown.cz
 /napiste-nam
 /mapa-stranek
potápění, kurzy potápění, výstroj pro potápění, potápěčská výbava, masky, šnorchly, neopreny
Nákupní košík
položek v košíku: 0

Created by © 2009-2010 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek a e-shopů

Doporučujeme - Orca diving potápění